Program povodom dana oslobođenja grada Korčule

Program sadrži, između ostalog, predstavljanje knjiga Damira Pilića „Marx nije mrtav“ i Dragana Markovine „Doba kontrarevolucije“ (18.IX.2017) te tribinu „Antifašizam i žene“ (20.IX.2017) povodom 75.godišnjice osnutka Antifašističkog fronta žena.

 

 

 

 

Dan oslobođenja grada Korčule

 

 

Suvremeni antifašizam: uputstvo za upotrebu, 13-23.9.2017.

 

 

Program:

 

– Predstavljanje knjiga Damira Pilića i Dragana Markovine

– Tribina „Antifašizam i žene“

– Koncert Akademskog harmonikaškog orkestra “Ivan Goran Kovačić”

 

 

 

Program “Suvremeni antifašizam: uputstvo za upotrebu’“, započet će 18. rujna na trgu sv. Justine promocijom knjiga Damira Pilića „Marx nije mrtav“

 

 

„Damir Pilić knjigom Marx nije mrtav (Arkzin, 2016.) kroz novinarsko istraživanje života onih koju su do 1990. godine profesionalno proučavali i naučavali marksizam razotkriva iluzije i bijedu suvremene hrvatske povijesti, kao i aktualnost Marxove misli (pa i marksizma) čija budućnost ne prestaje“

 

 

i Dragana Markovine „Doba kontrarevolucije“

 

 

„Knjiga sadrži tekstove objavljene (u razdoblju od svibnja 2015. do veljače 2017. godine) na portalima i u novinama, a velikim dijelom i izvorno napisane za ovu knjigu. Autor u uvodu napominje da je na ideju o pisanju knjige došao 2013. godine, motiviran „u prvom redu činjenicom da su se na čitavom jugoslavenskom prostoru konačno dovršavali procesi dubinskog preobražaja društva u reakcionarnom smjeru, započeti još početkom devedesetih godina“, da su se u međuvremenu svi ti raniji „nagovještaji obistinili“, te da tekstovi u knjizi „zorno svjedoče o dobu kontrarevolucije u kojem egzistiraju postjugoslavenska društva i države“

 

 

U srijedu 20. rujna na programu je tribina povodom 75. godišnjice osnutka Antifašističkog fronta žena „Antifašizam i žene“ na kojoj će govoriti lektorica, prevoditeljica, fonologinja, sveučilišna predavačica i feministica Rada Borić, poznata splitska feministkinja i građanska aktivistkinja, koordinatorica udruge Domine Mirjana Kučer, aktivistkinja Ženske mreže Hrvatske Bojana Genov te Gordana Stojaković, rukovotkinja projekta Zamenite žene Novog Sada i jedna od osnivačica neformalne grupe Ženski centar u Lazarevcu.

 

 

„Oformljen još za vrijeme rata (1942. g u Bosanskom Petrovcu) AFŽ je i nakon rata razvijao najveći dio svojih aktivnosti, sve do 1953. g. kada je službeno i ukinut. Ono što je zanimljivo u daljnoj historiji ženskog organiziranja jest zaborav i brisanje povijsti AFŽ-a (osobito nakon 1990-ih) kao ključnog mjesta transformacije spolnih/rodnih uloga i odnosa. U sklopu (neo)liberalne ideologije prema kojoj su demokratske slobode nastale nakon sloma socijalizama – nema mjesta za povijest jugoslovenskog emancipatorskog eksperimenta. Priča o AFŽ-u je ili sasvim nestala ili se pojavljivala kao neka točkica u historiografiji, uglavnom vezana za naraciju o jugoslavenstvu kao totalitarnom projektu (pri čemu je naglasak na ovu priču uvijek bio na negativnom).“

 

 

Odgovori